INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Mrozowski     
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mrozowski Adam (1871–1946), działacz społeczny i polityczny, burmistrz Ostrowca Świętokrzyskiego, poseł na Sejm RP. Ur. 24 XII w Irenie pow. Janów, był synem leśniczego Feliksa i Katarzyny z Krełowskich. Ojciec walczył w powstaniu styczniowym. M. uczył się w gimnazjum w Radomiu, którego jednak nie ukończył. Po przeniesieniu się do Ostrowca początkowo pracował w Zakładach Ostrowieckich, później zarządzał własnym 30-morgowym gospodarstwem rolnym oraz betoniarnią. Był organizatorem lub współorganizatorem instytucji spółdzielczych i kredytowych w Ostrowcu: Ostrowieckiego Stowarzyszenia Spożywców (1899), piekarni spółdzielczej «Przyszłość» w r. 1910 (dożywotni prezes zarządu), Kasy Oszczędnościowo-Pożyczkowej (1902) oraz Tow. Wzajemnego Kredytu (dyrektor do r. 1915). W r. 1900 założył w Ostrowcu ochotniczą straż pożarną, której był długoletnim naczelnikiem. Należał też do organizatorów Gimnazjum Humanistycznego im. Joachima Chreptowicza (1912). W l. 1900–14 był działaczem Narodowej Demokracji. Współpracował w wielu komitetach, m. in. Komitecie Głównym Opiekuńczym i Komitecie Ratunkowym. W r. 1906 został aresztowany i przez 9 miesięcy więziony w Sandomierzu. Następnie, deportowany z granic Król. Pol., przebywał przez 4 lata w Galicji. W czasie pierwszej wojny światowej czynny był w konserwatywno-nacjonalistycznym Zjednoczeniu Narodowym. Po opuszczeniu Ostrowca przez władze rosyjskie w r. 1914 wchodził w skład Komitetu Obywatelskiego utworzonego 10 VIII 1914, zorganizował Milicję Ludową i był następnie drugim prezesem Komitetu. W dn. 8 VII 1919 został wybrany burmistrzem miasta. Funkcję tę pełnił z krótkimi przerwami do r. 1943. Na stanowisku tym przyczynił się do rozwoju miasta, poszerzył jego granice administracyjne przez włączenie okolicznych wsi. W okresie międzywojennym zasiadał także w sejmiku powiatowym. Pod względem politycznym związał się z Chrześcijańską Demokracją i wchodził do Sejmu RP w kadencji 1922–7, wybrany z listy 8 Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej (w okręgu 23: pow. Iłża, Kozienice i Opatów). W sejmie należał do Klubu Chrześcijańsko-Narodowego i kilkakrotnie zabierał głos, m. in. w obronie uprawnień samorządowych oraz interesów sadownictwa i ogrodnictwa. W czasie drugiej wojny światowej zorganizował jako urzędujący burmistrz Ostrowca opiekę nad wysiedloną ludnością Poznania. Po wyzwoleniu utrzymywał się z gospodarstwa rolnego. Zmarł 26 II 1946 w Ostrowcu.

Ożeniony z Jadwigą Bratkowską, nie zostawił potomstwa. Wziął natomiast na wychowanie czworo sierot z rodziny Rusinowiczów, którym zapewnił wyższe wykształcenie.

 

Mościcki–Dzwonkowski, Parlament RP 1919–27, (fot.); Rzepeccy, Sejm i Senat 1922–7, s. 209 (fot.), 211, 473; – Komornicki A., Słowo prawdy o Ostrowcu, Ostrowiec 1925 s. 3–14; Ostrowiec 1924 r., W. [b. r.] s. 9, 10; – Spraw. stenogr. Sejmu 1922–7: posiedzenie 28 z 21 III 1923 szp. 20–1, posiedzenie 36 z 27 IV 1923 szp. 52, posiedzenie 26 z 10 V 1924 szp. 11–12; – Informacje bratanka Piotra Mrozowskiego z Radomia.

Zygmunt Kaczmarek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.